Materiály a údržba
Na jaře se jako každý rok objevuje zvýšená poptávka po zahradním nábytku. Kladete si i Vy otázku, zda Vám ve Vaší zahradě nechybí zahradní nábytek nebo zahradní doplňky? Nebo se chystáte vyměnit Váš stávající zahradní nábytek za nový? Než se rozhodnete nakoupit, přinášíme pár tipů, na co nezapomenout při pořizování zahradního nábytku. Často se zahradní nábytek posuzuje dle kvality a ceny, ale není to zdaleka jediné kritérium pro správný výběr zahradního nábytku či zahradních doplňků.
Zahradní nábytek – na co pamatovat?
Materiál – je důležité si předem rozmyslet, z jakého materiálu by zahradní nábytek měl být, protože každý materiál má své optimální vlastnosti v jiných podmínkách /prostředí, nebo se hodí pro určitý typ zahradního nábytku. V této sekci si můžete přečíst více o materiálech, z jakých je zahradní nábytek vyroben a jak o něj pečovat. Výběr materiálu je velmi důležitý, aby Váš zahradní nábytek nejen dobře vypadal a plnil svůj účel, ale také aby déle vydržel a dělal Vám radost.
Umístění – bude Váš zahradní nábytek na volném prostranství? Nebo hledáte zahradní nábytek spíše do zimní zahrady či do altánku? Toto je důležité pro výběr typu zahradního nábytku nebo materiálu, ze kterého je zahradní nábytek vyroben.
Uchovávání mimo sezónu – pokud nehledáte zahradní nábytek do zimní zahrady, bude ho potřeba na zimu někam uklidit. Některé druhy zahradního nábytku se dají dobře složit (například jsou stohovatelné), jiné se dají rozmontovat a jsou tak více skladné. Zahradní nábytek si v zimě dobře „odpočine“ třeba ve sklepě nebo na půdě. Pozor na vlhkost, která nemusí být pro zahradní nábytek optimální.
Nábytek z teaku - údržba
Běžnou údržbu provádějte alespoň dvakrát ročně jemným kartáčkem nebo houbičkou, nábytek z teaku omývejte vlažnou mýdlovou vodou. Dřevo čistěte po letech. Po určité době nebo po vyschnutí dřeva se může stát, že bude třeba (mírně) utáhnout šrouby. Použijte k tomu adekvátní montážní klíč.
Zahradní nábytek - vzhled teaku
V případě, že chcete zachovat původní vzhled teakového nábytku, je vhodné jej ošetřit co nejdříve po zakoupení. Nanášejte olej až do úplného nasycení, kdy dřevo již dále olej nevsakuje. Setřete pak hadrem přebytečný olej, aby nedošlo k znečištění oděvu.
V případě, že zhrubne povrch dřeva, zejména pokud je dřevo vystaveno často dešti, je možné zahradní nábytek z teaku lehce smirkovým papírem (ne hrubým) přebrousit. Po dosažení hladkého povrchu opět dřevo naolejujte. Takovouto údržbu doporučujeme provádět jednou ročně před začátkem nové sezony.
Teakové dřevo odolává nejen horku, vlhku a slané vodě, ale i mrazu. Pokud ale uvažujete o skladování nábytku z teaku během zimy, neskladujte jej v místnostech vytápěných ústředním topením. Dřevo by mohlo vyschnout a popraskat. Ideálním skladem jsou chladné a dobře větrané přístřešky.
Hliník (Alu)
Lehký kov, který oproti jiným kovům vyniká právě svou nízkou váhou a vlastností nerezavět. Jeho použití je stále častější, používá se zejména k výrobě konstrukcí nábytku a je vhodný do všech typů provozoven.
Omývejte vlažnou mýdlovou vodou. Nepoužívejte agresivní chemické prostředky. Nečistoty můžete očistit měkkým kartáčkem.
Textilen
Stále velmi používaný materiál, který se používá v kombinaci se všemi druhy materiálů a pouze pro sedací a opěrné části nábytku. Rychle schnoucí textilen ocení zejména provozovatelé bazénů, saun, solných jeskyní apod.
Omývejte vlažnou mýdlovou vodou. Nepoužívejte agresivní chemické prostředky. Nečistoty můžete očistit měkkým kartáčkem.
Ocelový a železný nábytek
Ve světě je stále velmi populární nábytek z ocelového výpletu a to zejména mezi HORECA zákazníky. Z výpletu se vyrábí kompletní nábytek včetně sedacích i opěrných částí, jinak se ocel používá především k výrobě konstrukcí. Výhodou tohoto materiálu je příznivá cena a vysoká stabilita výrobků.
Ocelový a železný nábytek chraňte před působením rzi antikorozním nátěrem. Místa, kde je původní lak narušen, například odřením či rýhou, chraňte před působením vzduchu a vody do doby opravení.
PE ratan
Tento materiál pro pletené výrobky je v současném trendu jednoznačným fenoménem po celém světě. U dražších a kvalitnějších materiálů jen velmi složitě poznáte rozdíl od ratanu přírodního. Tento však nevyžaduje téměř žádnou údržbu a může být i dlouhodobě vystaven nepříznivému počasí. Používá se především jako výplet u kovových konstrukcí.
Omývejte vlažnou mýdlovou vodou. Nepoužívejte agresivní chemické prostředky. Nečistoty můžete očistit měkkým kartáčkem.
Dřevo
Dřevěné konstrukce či části nábytku ošetřujte výhradně výrobky k tomu určenými.
Omývejte vlažnou mýdlovou vodou. Nepoužívejte agresivní chemické prostředky. Nečistoty můžete očistit měkkým kartáčkem.
Polywood/Nonwood
Materiál (PVC nebo kombinace PVC a dřeva), který je určen pro zákazníky, kteří preferují nízkou potřebu údržby a stálý vzhled. V současné době se již daleko méně využívá k výrobě celých kusů nábytku, ale především k výrobě sedacích a opěrných částí v kombinaci s kovovou konstrukcí.
Nově se používá i k výrobě bezúdržbových desek stolů. Kvalitnější výrobky působí věrně jako imitace dřeva a dodávají se v mnoha barevných variantách.
Omývejte vlažnou mýdlovou vodou. Nepoužívejte agresivní chemické prostředky. Nečistoty můžete očistit měkkým kartáčkem.
Nerez ocel
Velmi moderní materiál s luxusním vzhledem, z čehož vyplývá i výběr vhodného umístění výrobků z tohoto materiálu. Využívá se zejména ke konstrukcím, ale i k výrobě vrchních desek stolů. Nevýhodou nerezu je vyšší cena.
Omývejte vlažnou mýdlovou vodou nebo výrobky speciálně určenými pro tento materiál. Nepoužívejte agresivní chemické prostředky. Nečistoty můžete očistit měkkým kartáčkem.
Chylon
Unikátní materiál, ze kterého se vyrábí naše italská dlažba pro terasy LEPLA. Jedná se o 45% drceného dřeva a 55% plastu. Vyniká naprostou stálostí barvy i pevnosti.
Opracovává se stejným způsobem jako dřevo. Je to materiál s velmi vysokou nosností. Využívá se pro terasy, zahrádky, ale i parkoviště domů a provozoven.
Omývejte vlažnou mýdlovou vodou. Nepoužívejte agresivní chemické prostředky. Nečistoty můžete očistit měkkým kartáčkem.
Houpačky
Omývejte vlažnou mýdlovou vodou. Nepoužívejte agresivní chemické prostředky. Nečistoty můžete očistit měkkým kartáčkem.
Dřevěné části ošetřujte výhradně výrobky k tomu určenými.
Slunečníky
Aby slunečník sloužil k Vašemu potěšení co nejdéle, čistěte jej neagresivním čisticím prostředkem. Po vyčištění jej nechejte dobře uschnout. Plíseň a plísňové skvrny odstraníte rovněž pomocí neagresivního mýdla. V žádném případě nepoužívejte čisticí prostředky obsahující rozpouštědla, která látku vybělují a poškozují tkaninu.
Upozornění: Pro zabránění případných škod nikdy nepoužívejte k čištění slunečníku zásadité nebo kyselé čisticí prostředky. Pro předcházení únavy materiálu je vhodné při dešti zamezit hromadění vody na slunečníku. Dešťovou vodu nechejte stéci nebo slunečník demontujte. Váš slunečník NEMŮŽE být vodotěsný na 100 procent. Při dešti může na místech švů resp. tkaninou dojít k průniku vody. Váš slunečník slouží v první řadě k ochraně před sluncem, již v menší míře před deštěm.
POZOR:
Je-li větrno, deštivo nebo padá-li sníh, doporučujeme deštník složit a postavit do suchého prostředí. Nepoužívejte nikdy otevřený oheň v blízkosti slunečníku nebo pod ním.
Sprchové kouty
Používejte pouze čistící prostředky pro uvedené materiály. Při montáži sprchových koutů doporučujeme použití silikonu pro lepší utěsnění (spasování) jednotlivých dílů. Zabráníte tak úniku vody mimo kabinu sprchového koutu.